Strefa saun Krytej Pływalni NAQUARIUS wyposażona jest w trzy sauny: parową (rzymską), suchą (fińską) oraz infrared. Ponadto w strefie saun znajdują się również cebrzyki z wodą do schładzania, balia z zimną wodą, ława z misami do moczenia stóp oraz prysznice. Wypoczynek umila relaksacyjna muzyka.
Strefa saun jest dostępna:
poniedziałek – piątek 16.00 – 21.40
sobota, niedziela, święta 06.00 – 21.40
Sauna sucha (fińska) – Pomoże Ci wyeliminować skutki zmęczenia i usunąć toksyny z organizmu. Seans w saunie powoduje, że Twoje ciało intensywnie się poci i uwalnia z zanieczyszczeń. Wizyta w saunie min. 2-3 razy w tygodniu utrzymuje skórę w dobrej kondycji zdrowotnej.
Łaźnia parowa – Parowa kąpiel działa antywirusowo i przeciwbólowo. Przeznaczona jest dla osób, które nie mogą przebywać w wyższych temperaturach. Łaźnia parowa to idealne warunki do odprężenia i relaksu. Można z niej korzystać nawet codziennie.
Sauna Infrared – korzystając z tej sauny zwiększysz przepływ krwi dotleniając tkanki, a skóra nabierze zdrowego kolorytu. Z tego rodzaju kąpieli mogą korzystać nawet dzieci, osoby starsze oraz te, które mają kłopoty z krążeniem, chorobami serca i nadciśnieniem.
Strefa saun może być strefą nietekstylną. Użytkownicy muszą liczyć się z możliwością, iż ze strefy tej będą korzystać osoby nagie lub niekompletnie ubrane.
Jak korzystać z sauny?
Panie przed wejściem powinny zmyć makijaż. Podczas kąpieli w saunie nasze ciało rozgrzewa się, a to jak wiadomo, powoduje, że się pocimy. Jeśli nie chcesz, aby twój makijaż spłynął, to lepiej go zmyj.
1. Zdejmij ubranie i owiń się w ręcznik.
Pamiętaj, żeby zdjąć również biżuterię, np. pierścionki, naszyjnik, kolczyki, ponieważ biżuteria może się mocno nagrzać w saunie (bardziej niż ciało), co może prowadzić do oparzeń. Ręcznik w saunie służy przede wszystkim do zachowania higieny i ochrony drewna saunowego. W celu okrycia się w saunie należy wziąć ze sobą oddzielny ręcznik. Korzystanie w saunie z kostiumów kąpielowych, a także sztucznych ręczników (np. tzw. szybkoschnących) jest niebezpieczne dla zdrowia osoby saunującej oraz pozostałych korzystających, z uwagi na wydzielające się toksyny oraz możliwość poparzenia. Klapki należy zostawić przed sauną, a korzystać z nich w trakcie poruszania się po saunarium.
2. Weź prysznic przed wejściem do sauny.
Prysznic przed sauną ma znaczenie nie tylko czysto higieniczne. Usuwamy w ten sposób zanieczyszczenia, które gromadzą się na naszej skórze, również perfumy, zapachy. Korzystając z sauny parowej, należy opłukać siedzisko zarówno przed, jak i po skorzystaniu z łaźni.
Do sauny nie należy wchodzić 'mokrym i ociekającym'. To zakłóca właściwą potliwość ciała oraz zwyczajnie nie jest higieniczne. Po wyjściu spod prysznica wytrzyj ciało ręcznikiem. Dobrze jest mieć oddzielne ręczniki do kąpieli i do samej sauny.
3. Zimna i ciepła woda dla nóg.
Przed wejściem do sauny warto skorzystać z ławy z misami z ciepłą i zimną wodą, aby stopniowo ogrzać stopy – dotyczy to szczególnie osób mających „zimne” stopy. „Zimne” stopy w saunie zakłócają właściwe pocenie się ciała.
4. Ręcznik to podstawa.
W saunie zawsze i bezwzględnie siadaj lub kładź się tak, aby żadna część ciała nie dotykała desek sauny. Głowa, plecy, pupa, nogi i ręce – nic nie powinno dotykać bezpośrednio desek. To kwestia higieny wszystkich użytkowników sauny, a przede wszystkim Twojej. Nie dopuszczamy, aby nasz pot spływał na drewniane ławki, z których korzystają również inne osoby. Wchodząc do sauny pamiętaj o dokładnym zamknięciu drzwi za sobą, aby zmniejszyć utratę ciepła pomieszczenia. Wchodząc do sauny parowej należy pamiętać o spłukaniu wodą ławy zarówno przed, jak i po skorzystaniu.
5. Pierwsze saunowanie.
Szczególnie dla początkujących dobrze jest zacząć od niższych ław w saunie, tam gdzie temperatura jest najniższa. Z czasem można się przemieszczać na wyższe ławy, cały czas zwracając uwagę na sygnały naszego ciała.
6. Relaks.
Przebywając w saunie możesz siedzieć lub położyć się. Oddychaj normalnie. Pamiętaj, że w trakcie saunowania całe ciało musi znajdować się na ręczniku. Leżenie w saunie pozwala lepiej się odprężyć. Należy jednak pamiętać o tym, że sen w saunie jest niebezpieczny (szczególnie w gorących saunach).
Sauna to przede wszystkim miejsce relaksu. Można rozmawiać w saunie pod warunkiem, że nie przeszkadza to innym użytkownikom. Z zasady jednak powinniśmy zachować ciszę, ponieważ nasze rozmowy, nawet szeptem, mogą przeszkadzać innym osobom.
7. Nagrzewanie i odpoczynek.
Nie ma ścisłych wymogów odnośnie czasu trwania nagrzewania saunowego. Czas zależy od doświadczenia, temperatury, wilgotności, jak również od naszego poczucia w danym dniu. Przyjmuje się jednak, że dla osób początkujących 10-12 minut to optymalny czas. Zazwyczaj nie powinno się przekraczać 15 minut.
Po wyjściu z pomieszczenia sauny powinniśmy:
- spłukać pot z ciała pod ciepłą wodą,
- schłodzić ciało biorąc zimny prysznic, pamiętając o tym, że schładzanie rozpoczynamy od części ciała najbardziej oddalonych od serca, dopiero na końcu zalecane jest schładzanie karku i głowy. Biorąc prysznic po saunie zacznij od ciepłej wody stopniowo przechodząc do chłodnej i zimnej.
- po prysznicu, o ile to możliwe, skorzystaj z balii z zimną wodą lub cebrzyków, aby dokładnie schłodzić ciało.
Po wyjściu z sauny i schłodzeniu ciała odpoczywaj przynajmniej tyle czasu, ile spędziłeś w saunie.
8. Powtarzanie sesji saunowych.
Zalecane jest jednorazowe korzystanie z 2-3 cyklów saunowych. Warto pamiętać, że to cały cykl (nagrzanie, schłodzenie, odpoczynek) zwiększa naszą odporność i hartuje ciało. Słuchaj swego ciała.
9. Odpoczynek i nawadnianie.
Odpoczynek i nawadnianie organizmu są kluczowe dla zdrowego saunowania. Najlepiej jest uzupełniać płyny chłodną wodą mineralną. Przy dłuższym pobycie w saunarium można również pomyśleć o lekkim wzmacniającym posiłku.
10. Dodatkowe zabiegi.
Po ostatnim cyklu saunowym, jeszcze przed ubraniem się, warto dłużej odpocząć. Chodzi o przywrócenie ciału właściwej temperatury i wyregulowanie mechanizmów potowych. Zazwyczaj 30 minut po ostatniej sesji wystarczy. Pośpiech po saunie nie jest wskazany, tak samo jak intensywny wysiłek fizyczny (np. ćwiczenia).
Przeciwskazania do saunowania.
Z sauny mogą korzystać prawie wszyscy. Nie jest wskazane korzystanie z saun przez osoby z nadciśnieniem, z niewydolnością krążenia, z zakrzepowym zapalenie żył, klaustrofobią oraz w stanach silnej infekcji. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
fot. Szymon Niemczewski, Anna Mrozek